Zámek Nový Hrad

  • Fyzická náročnost: Lehké
  • Časová náročnost: do 20 min
  • Vhodné pro vozíčkáře: Ano

Hrad přestavěný na zámek nad obcemi Jimlín a Zeměchy na cestě mezi královskými městy Louny a Žatcem byl postaven v letech 1465 až 1474 Albrechtem Bezdružickým z Kolowrat. S novým sídlem vznikla i nová větev rodu - páni Novohradští z Kolowrat.

Novohradským z Kolovrat panství patřilo až do roku 1573, kdy je koupil Jan starší z Lobkovic a vzápětí je prodal Václavu Fraňkovi z Liběchova. Hrad poté vystřídal několik dalších majitelů a za Gustava Adolfa z Varrensbachu byl barokně přestavěn. Po řadě dalších majitelů zámek koupil v roce 1767 kníže Josef Schwarzenberg a jeho rodině patřil až do roku 1924. Od 19. století sloužil převážně hospodářským účelům jako skladiště, ale byla zde také kasárna nebo ubytovna pro česáče chmele. Od 80. let 20. století probíhá rekonstrukce, v posledních letech zámek jako majetek Ústeckého kraje (dříve ve správě Oblastního muzea v Lounech, od ledna 2012 však jako samostatná příspěvková organizace kraje) prochází systematickou rekonstrukcí a je již zcela otevřen návštěvnické veřejnosti a nabízí několik návštěvnických okruhů.

více na: 
http://www.zameknovyhrad.cz/

Stavební podoba
Hrad byl postaven na místě bývalé tvrze, ze které se dochoval trojprostorový palác v jižním křídle jádra, před kterým se nachází protáhlé lichoběžníkovité předhradí. Původně bylo rozděleno příkopem a valem na dvě části. Jádro zámku je trojkřídlé ve tvaru písmene U. Severní křídlo je renesanční, zatímco východní a jižní křídla jsou původně pozdně gotická, ale asi roku 1680 byla barokně upravena. Na západní straně je uzavírá nádvoří jádra hradba s branou, nad kterou stojí věž se zkosenými nárožími. Na jižní křídlo navazuje raně barokní kaple svatého Josefa.

Na Novém Hradě máte také možnost vidět nejucelenější soubor malovaných záklopových stropů z období renesance a manýrismu. Malované stropy se nacházejí celkem v 10 místnostech, z toho ten největší dosahuje plochy 249,8 m2. Na zámku najdete 94 malovaných trámů, jež nesou bohatě zdobená prkna. V areálu bychom ovšem našli dalších 6 místností s dřevěnými záklopovými stropy, ale již bez maleb.


 


Tipy na výlet

Poznejte krajinu po staletí spjatou s tradicí pěstování nejkvalitnějšího českého chmele. V současné době probíhá snaha o zápis města Žatce a jeho unikátní chmelařské...

Vydejte se odhalit tajemství pěstování chmele a vaření dobrého piva, po návštěvě zámku umístěného nad labyrintem chmelnic. Chrám chmele a piva je zábavným a zároveň...

Objevte magické místo, nedaleko našeho zámku, spojené s pověstí o Zakletém mnichovi.