Stekník

oficiální webová prezentace státního zámku

Dnešní návštěvní doba

Drahomyšlský menhir aneb cesta za Zakletým mnichem

  • Fyzická náročnost: Lehké
  • Časová náročnost: do 10 min
  • Občerstvení: svačina
  • Vhodné pro vozíčkáře: Ne

Objevte magické místo, nedaleko našeho zámku, spojené s pověstí o Zakletém mnichovi.

Související památky

Menhir zvaný Zakletý mnich, nebo též Zkamenělý kapucín stojí mírně nakloněný u polní cesty vedoucí z Drahomyšle severním směrem do Strkovic, asi 400 metrů od severního okraje obce. Je druhým nejznámějším menhirem v Čechách.

K menhiru se váže pověst, která vypráví, že jeden z mnichů žateckého kapucínského kláštera svedl místní dívku a přemluvil ji aby s ním utekla. Na tomto místě jej zastavil převor a za jeho čin jej proklel. Mnich na místě zkameněl. A jak už to bývá, za příčinu všeho byla označena dívka, prohlášena za čarodějnici byla upálena.

Z geologického pohledu se jedná se křemitý pískovec, slepenec, o výšce 220 cm, trojúhelníkovitého tvaru se základnou 250 cm a hrotem o šířce 50 cm. Hmotnost je odhadována na více jak 2 tuny.


Tipy na výlet

Poznejte krajinu po staletí spjatou s tradicí pěstování nejkvalitnějšího českého chmele. V současné době probíhá snaha o zápis města Žatce a jeho unikátní chmelařské...

Vydejte se odhalit tajemství pěstování chmele a vaření dobrého piva, po návštěvě zámku umístěného nad labyrintem chmelnic. Chrám chmele a piva je zábavným a zároveň...

Necelých 8 kilometrů od Stekníka se nachází na úpatí Džbánské pahorkatiny zámek zvaný Líčkov.